Vállalati tervek Huawei sajnos a végtelenségig el kellett halasztaniuk az amerikai piac érkezését. A kínai gyártó jelentős veszteségeket szenvedett az USA-Kína kereskedelmi háború következtében. A helyzet azonban még mindig nem nyugodott meg.
Kivételek sora után jött a végleges vélemény, az amerikai vállalatokkal, köztük a Google-vel való kereskedelem tilalma. A Huawei okostelefonok így már nem tartalmazzák a Google szolgáltatásait vagy a Play Áruházat alkalmazásokkal. Új információk azonban azt sugallják, hogy ez még mindig nem minden, és elveszíthetik saját HiSilicon processzoraikat.
A HiSilicon veszélyben van?
Donald Trump amerikai elnök egy évvel (15. május 2021-ig) meghosszabbította a kínai Huawei-re is érvényes kereskedelmi tilalmat, így az okostelefon-gyártónak továbbra is más és alternatív megoldásokat kell keresnie. Ezúttal azonban elveszítheti HiSilicon processzorait is, miután új szabályokat állított fel.
A szabályok változása az, hogy "megakadályozza az amerikai technológiákat abban, hogy olyan rosszindulatú tevékenységeket engedélyezzenek, amelyek ellentétesek az amerikai biztonsággal és külpolitikai érdekekkel" - mondta közleményében Wilbur Ross kereskedelmi miniszter. Hozzátette: a Huawei és leányvállalatai "fokozták erőfeszítéseiket e korlátozások aláásására a nemzetbiztonság alapján".
Az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma szerint a szabály lehetővé teszi a Huawei számára, hogy már 120 napig gyártott darabokat szállítson, amennyiben a szállítások befejeződtek. A rendelet péntektől érvényes. Az inkriminált lapkakészleteket péntekig kell gyártani, különben az új szabályok értelmében jogosulatlanná válnak.
A Huawei megpróbálja megmenteni a helyzetet
Az új szabályok hatása nyomást gyakorol a tajvani TSMC vállalatra, amely jelenleg a HiSilicon Kirin chipek gyártása mögött áll a Huawei számára. Ez a szabályozás elmélyítheti a Kínával szembeni feszültségeket is.
Állítólag Donald Trump kiterjesztheti a tilalmat, hogy megakadályozza a vállalatokat abban, hogy a Huawei technológiája alapján készített termékeiket a Huawei-nek szállítsák. Ennek eredményeként a Huawei megnövelte a processzor-beszállító, a TSMC raktárkészleteit, amit a 2020 első negyedéves pénzügyi eredmények is bizonyítanak.
A Huawei azonban védekezik, és meg akarja védeni a piacon elfoglalt helyét. Ezért a sanghaji székhelyű kínai SMIC céghez fordul, amely az okostelefonok HiSilicon Kirin chipjeinek új gyártója lehet.
Az új eredmények azt sugallják, hogy az új Kirin 710A processzor, amelyet kifejezetten középkategóriás és felső-középkategóriás okostelefonokhoz terveztek (14 nm-es technológiával gyártva), az első chip, amelyet a kínai SMIC készített a Huawei számára.
14 nm lehet, hogy nem lesz elég
E probléma mellett, amelyből a gyártót ismét el lehet ferdíteni, kérdéses, hogy egy 14 nm-es eljárás elegendő lesz-e a minőség és a versenyképesség fenntartásához. A tajvani TSMC, amely chipeket is gyárt az amerikai Apple, valamint a Qualcomm számára, a jelenlegi 7 nm-es 5 nm-es gyártási technológiára tervezi az áttérést.
A Huawei-nek is kiutat kell találnia a zászlóshajó készülékek esetében, mert a 14 nm-es technológiával készült chip amellett, hogy olcsóbb okostelefonokra tervezték, biztosan nem lesz elegendő. Lehetséges, hogy végül teljes autonómiát fogunk tapasztalni, beleértve saját Harmony operációs rendszerünket is, amelyet a kínai gyártó továbbra is tartalékol.