A kivetítő kiválasztásakor számos paraméterrel kell találkoznia, amelyek közül néhány nem biztos, hogy egyértelmű volt számodra. Ezek a kontraszt, a felbontás, a fényerő vagy a fényerő, a zaj, a technológia és még sok más. Most megnézzük fényáram, amelyet lumenben adunk meg. Egyes projektoroknál észrevehetett egy olyan jelzést, mint egy LED-es lámpatest vagy ANSI lumen. Mi a különbség köztük, és mik lumen? Ezt megnézzük ebben a cikkben.
Mi az a lumen?
A lumen a fényáram mértékegysége. A forrás által 1 másodperc alatt kibocsátott fényenergiát jelzi. Ez azonban nem abszolút mennyiség. Az emberi szem érzékenysége a különböző hullámhosszúságú fényekre érzékelhető.
A Lumen megnevezéssel rendelkezik lm és ezt a mennyiséget nem csak projektorokkal, hanem izzókkal vagy különféle világítással is meg lehet felelni. Az ANSI lumeneket ugyanolyan, jól körülírt körülmények között szabványosítják és mérik. Ha valahol és másutt látja a lumenben lévő jelöléseket az ANSI lumenekben, akkor előfordulhat, hogy nem ugyanaz a fényerő, mivel csak az ANSI lumenek vannak szabványosítva.
Helmholtz-Kohlrausch-effektus, vagy hogyan érzékeljük a fényerőt
Képzeljen el két kivetítőt ugyanolyan fényerővel, mint az ANSI lumen. Ha egymás mellé helyezzük őket, ugyanúgy ragyognak? A válasz nem teljesen világos. Még két, az ANSI lumenben azonos fényerejű kivetítő is eltérhet. Ez okozza az ún Helmholtz-Kohlrausch-effektus. Az emberi szem érzékenyebb bizonyos színekre, emiatt a telítettebb színek világosabbnak tűnnek számunkra.
Ha megnézi a fenti képet, valószínűleg az első színoszlopot fényesebbnek találja, mint a középső. Mindkét oszlopnak ugyanakkora fényereje van az ANSI lumenekben. Másrészt a jobb oldali oszlop fényességét tekintve megegyezhet a középső oszloppal. A jobb oldali oszlopnak azonban lényegesen alacsonyabb az ANSI lumenértéke.
A ViewSonic, az egyik vezető projektorgyártó tesztet végzett annak kiderítésére, hogy mi a különbség az ANSI lumenekben mért fényerő és az emberi szemmel észlelt fény között.
Tesztelték a különböző színek észlelését a LED-es projektorokban, amint az a fenti képen is látszott. Az eredmény az ANSI lumenekben mért fényerő és az észlelt fényerő aránya volt. Így az ember a szem fényességét átlagosan 2.4-szer nagyobbnak érzékeli, mint az ANSI lumenekben mért érték. Az olyan kontrasztos színeknél, mint a piros, ez az arány nagyobb, kevésbé kontrasztos színeknél, mint a szürke vagy a sötétkék, alacsonyabb. Átlagosan azonban ez 2.4-szeres különbség.
Ez a különbség kisebb a hagyományos lámpavetítőknél. Ezért, ha összehasonlítanánk egy lámpavetítőt egy LED-es kivetítővel, amelynek mind az ANSI lumenekben azonos a fényereje, a LED-vetítő szabad szemmel világosabbnak tűnik számunkra.
LED lumen vs ANSI lumen
A ViewSonic két különböző kivetítőt hasonlított össze. Az első egy klasszikus kivetítő volt 2200 ANSI lm lámpával, a második pedig 1000 ANSI lm lámpával. Mindkét projektor úgy lett beállítva, hogy az emberi szem észlelt fényereje megközelítőleg azonos legyen, miközben a LED-projektor fényerejét 1000-ről 900 ANSI lm-re kellett csökkenteni.
A két LED-vetítő fényereje (1000 és 900 ANSI lm) közötti arány 1: 1 volt. Ezt az arányt utólagosan megszorozták a lámpavetítő ANSI lumenével, ami megadta számunkra az ún. LED lámpatest LED projektor, 2400 lm.
A ViewSonic ANSI és LED lámpatesteket is kínál a jobb tájékozódás érdekében a legújabb modelleken.
A kivetítő kiválasztásakor azonban ne csak a lumenre koncentráljon, mivel az alacsonyabb fényerejű projektornak ugyanolyan tiszta képe lehet a szemén, mint egy nagyobb fényerővel. A lumen nem határozza meg a képminőséget, ezért figyeljen olyan paraméterekre, mint a kontrasztarány, a pixelsűrűség, a projektor típusa vagy a színvisszaadás.